Dokumenty Rady 2015

katolicyswieccy

W mijającej kadencji Parlament RR podjął szereg decyzji, które burzą odwieczny porządek w sferze rodziny i moralności. Wiele środowisk sprzeciwiało się temu podejmując apele i protesty m.in. przeciwko ratyfikacji konwencji „przemocowej”, in vitro czy ustawie o uzgadnianiu płci. Niestety, głos aktywnej części obywateli był przez rządzących traktowany arbitralnie.

Zbliżające się wybory parlamentarne dają nam, wyborcom oręż najskuteczniejszy – kartkę wyborczą. Aktem głosowania bezpośrednio wpływamy na to, kto będzie zasiadał w parlamencie i jakie prawo będzie stanowił.

Przypominamy o prawie i obowiązku uczestnictwa w wyborach. Wierzący powinni oddać głos na tych, których postawa i poglądy są bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają katolickim wartościom. Ważnym wskazaniem na kogo głosować jest dotychczasowa postawa kandydata czy grupy, którą on reprezentuje: „Poznacie ich po ich owocach… Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce” (Mt 7, 16.18). Warto więc zadać sobie trudu i sprawdzić jak kandydat, który był już parlamentarzystą głosował, jakie stanowisko w sprawach istotnych zajmowała partia, którą reprezentuje. Kryteria pomocne w odpowiedzialnym wyborze nakreślił także Papież Franciszek, wskazując na znaczenie pokory i umiłowania swojego narodu jako niezbędnych cech ludzi sprawujących władzę.

Wielu obywateli jest zniechęconych polityką i stylem działania niektórych przedstawicieli elit politycznych. Niech odpowiedzią na te wątpliwości będą słowa Jana Pawła II: Ani oskarżenia o karierowiczostwo, o kult władzy, o egoizm i korupcję, które nierzadko są kierowane pod adresem ludzi wchodzących w skład rządu, parlamentu, klasy panującej czy partii politycznej, ani dość rozpowszechniony pogląd, że polityka musi być terenem moralnego zagrożenia, bynajmniej nie usprawiedliwiają sceptycyzmu i nieobecności chrześcijan w sprawach publicznych (Jan Paweł II, adhortacja apostolska „Christifideles laici”, 42).

 

Każdy z nas musi w sumieniu wyważać własny wybór. Jednak to jest najpiękniejsze w chrześcijaństwie, że Pan Jezus pozostawił nam wolną wolę, a tym samym obarczył odpowiedzialnością wyboru.

 

Weźmy udział w wyborach wypełniając swój obywatelski i chrześcijański obowiązek. Oddajmy odpowiedzialny głos, mając na uwadze dobro Ojczyzny oraz Jej ponad tysiącletnią chrześcijańską tożsamość.

Warszawa 08 października 2015r.

Kazimierz Kryla

Przewodniczący Krajowej Rada Katolików Świeckich

 

przy Konferencji Episkopatu Polski

Kategoria: