sobota, 09 styczeń 2016 13:59

Oświadczenie Krajowej Rady Katolików Świeckich w sprawie projektów ustaw dotyczących medycznego wspomagania prokreacji

Written by
Rate this item
(0 votes)

W Sejmie RP trwają prace nad projektami ustaw, które w swej istocie mają za cel prawne sankcjonowanie zapłodnienia metodą in vitro.

Metoda ta jest dla katolika nie do zaakceptowania. Sposób pobierania do zapłodnienia komórek od mężczyzny i kobiety jest sprzeczny z moralnością katolicką a ich laboratoryjne połączenie poza organizmem kobiety jest zabiegiem całkowicie odhumanizowanym.

Proponowane przepisy redukują status człowieka na zarodkowym etapie rozwoju do „grupy komórek” a przez to naruszają zasadę ochrony godności człowieka deklarowaną w art. 30 Konstytucji i potwierdzoną w orzecznictwie polskiego Trybunału Konstytucyjnego (Wyrok TK z dnia 28 maja 1997 r., K 26/96, OTK ZU 1997/2 poz. 19) . Także Trybunał Sprawiedliwości UE za bezsporny uznał fakt, że zapłodnienie ludzkiej komórki jajowej rozpoczyna proces rozwoju człowieka, któremu przysługuje prawnie chroniona godność (C 34/10, § 35).

Projekt przygotowany przez Rząd RP zakłada eugeniczną selekcję zarodków. Przewiduje podział zarodków na zdolne do prawidłowego rozwoju oraz pozostałe. Należy z całą mocą podkreślić, że życie ludzkie jest wartością podstawową oraz niezbywalnym dobrem, które domaga się bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Podważanie tego nakazu prowadzi do stopniowego osłabiania ochrony dzieci nienarodzonych, nieuleczalnie chorych a także ludzi starszych.

Projekt zakłada jako normalny element procedury mrożenie embrionów i ich przechowywanie. Jest to nie do pogodzenia z szacunkiem należnym embrionom ludzkim. Zakłada ich produkcję, wystawia na poważne niebezpieczeństwo śmierci albo naruszenie integralności fizycznej gdyż znaczący ich procent nie przeżywa procesu zamrożenia i rozmrożenia.

Projekt ustawy lekceważy dobro dziecka, jakim jest zapewnienie, by urodziło się ono w stabilnej i pełnej rodzinie.

Projekt nie zajmuje się innymi metodami, których celem jest przywrócenie zdrowia kobiecie, jak np. naprotechnologią. Kobieta wyleczona dzięki NaPro może poczynać kolejne dzieci w sposób naturalny, natomiast przy metodach in vitro jest to zawsze działanie jednokrotne.

Kryterium interesu konkretnej grupy społecznej czy osiąganie bieżących celów wyborczych w żadnej mierze nie może być przesłanką dla stanowienia prawa. Rolą odpowiedzialnych polityków katolickich jest podejmowanie decyzji w oparciu o Dekalog oraz powszechnie obowiązujące normy moralne. Nie powinno się stanowić niegodziwych praw, nawet uchwalonych w sposób demokratyczny.

                                           Warszawa, 27 maja 2015r.

Kazimierz Kryla

Przewodniczący Krajowej Rady

 

Katolików Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski

Read 24752 times Last modified on sobota, 09 styczeń 2016 13:59

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.